Kryzys w małżeństwie – jak się przed nim bronić?

Kryzys w małżeństwie – jak się przed nim bronić?

Mam dziś dla Ciebie 3 potężne słowa, które uratują Twoje małżeństwo przed kryzysem. Mają tak ogromną moc, że używane często stają się remedium na kłótnie, zły humor, czy nieporozumienia w związku.

Spójrzmy na sytuację u Staszka i Izy:

Staszek kończył palić papierosa na żółtej ławce obok bloku. Był to jego zwyczaj po wyrzuceniu śmieci. Lubił tę chwilę tylko dla siebie, gdy nikt mu nie przeszkadzał. Iza w tym czasie przygotowywała obiad. Zastanawiała się, czy dobrze zrobiła, chwilę wcześniej, wytykając mężowi, że od dawna nie dostała żadnych kwiatów, a w restauracji ostatni raz byli rok temu. Lubiła gotować, ale czasem nie miała ochoty stać 2 godziny nad garami. Jedynym obowiązkiem domowym Staszka, było wyrzucanie śmieci. W związku z czym Iza nie zamierzała za taką drobnostkę dziękować. Tym bardziej, że sama nie słyszała od niego za często miłych słów za sprzątanie czy gotowanie.
Ich stosunki w relacji popsuły się ostatnio (?) i sami nie wiedzieli dlaczego. Małe kłótnie przeradzały się w wielogodzinne potyczki, a nieporozumienia w obrazę majestatu.
Co Iza i Staszek mogą zrobić? A raczej… czego nie robią?

Uwierz mi, że za wszystko co dzieję się w związku nie odpowiada czas „ostatnio”. Mogłaś nie zauważać tego wcześniej, mogło Ci to tak bardzo nie przeszkadzać, ale sygnały ukazują się zawsze dużo wcześniej niż objawy, z którymi chcesz walczyć. Jednak nie jesteś na polu bitwy sama. Wyposażę Cię w odpowiednią zbroję i oręż!

 

 

Plakaty z inicjałami to świetny pomysł na prezent z okazji rocznicy ślubu, urodzin żony/męża, dla nowożeńców. Kliknij tu jeśli chcesz zobaczyć ten i inne plakaty.

 

DOCEŃ

Każdy z nas chce się poczuć doceniony i zauważony. Nawet jeśli robimy małą rzecz (jak Staszek) czy pracujemy jako robot 4w1 (jak Iza). Dlatego niech wejdzie Ci w nawyk częstsze powtarzanie słowa:

d z i ę k u j ę.

Badania pokazują, iż mężczyzna wie, że kobieta go kocha, gdy „czuje się kochany”, NIE gdy mu wyznaje słownie miłość. Także okaż mu to swoimi czynami. Jeśli mąż zrobił Ci herbatę, to język nie odpadnie Ci, jeśli powiesz mu dziękuję, nawet jeśli to Twoja 3 herbata tego dnia. Tak nie wiele, a tak dużo może zmienić.
Słowo dziękuję pełni też rolę motywatora. Osobiście nie lubię robić śniadań, ale i tak głównie robię je JA, nie mąż. Dlaczego? Bo uwielbiam patrzeć jak rozanielony wcina dobre śniadanie i zawsze mi za nie podziękuje.
W codzienności umykają nam drobne gesty, dlatego serdecznie polecam metodę, którą stosuję z mężem. Mianowicie SŁOIK WDZIĘCZNOŚCI. Owy słój stoi przy naszym łóżku i każdego dnia wrzucamy do niego po jednej karteczce z podziękowaniem dla siebie nawzajem za daną rzecz z minionego dnia. Zajmuję to maksymalnie minutę, a z wielką przyjemnością czytam, co mi tam mąż ciekawego wpisał (czytać możesz codziennie/raz w tygodniu/miesiącu, itd. – przy mniejszej częstotliwości czytania najlepiej mieć osobne słoiki).

jak mówić

Ile razy zdarzyło Ci się nie zostać wysłuchaną do końca podczas rozmowy? Ile razy miałaś wrażenie, że mówisz jak do ściany? Przyszłaś pogadać, gdy on akurat ogląda mecz, prawda? Fajnie się rozmawia przy włączonym telewizorze? NIE. Dlatego ważny jest odpowiedni moment, w których chcesz być wysłuchana. Sama też nie byłabyś szczęśliwa, gdyby małżon przeszkadzał Ci w oglądaniu ulubionego serialu (ja przy 3 razie już się mocno irytuję.. no chyba, że chce się przytulić).

Zastanów się, kiedy w ciągu dnia będąc razem, jesteście mniej zajęci i wyluzowani. Podejdź do niego wtedy i powiedz: MÓW, JA SŁUCHAM.

Na bank nie będzie wiedział o co chodzi. I dobrze.

Przykujesz tym jego uwagę. Teraz wytłumacz mu, że chciałabyś, aby opowiedział Ci o swoim dniu / o tym, czy coś go w tym tygodniu zdenerwowało / czym się martwi, ale nie był Ci w stanie wcześniej powiedzieć, a Ty obiecujesz, że nie będziesz mu przerywać i później prosisz o to samo. W ten sposób można rozwiązać wiele nieporozumień, niedomówień i zwyczajnie pogadać. Gdy oswoicie się z tym sposobem, może któregoś dnia, mąż sam przyjdzie do Ciebie i powie: mów, ja słucham? Czy nie byłoby pięknie?

jak przeprosić

PRZEPROSINY

Popełniamy błędy, naprawiamy je i robimy nowe. Czysta proza życia. Od małego uczą nas, że należy wtedy przeprosić. Ale czy robisz to skutecznie?
Nie zawsze łatwo jest wypowiedzieć te słowa, ale dużo trudniej jest sprawić, by ktoś je zaakceptował. Chyba nie muszę wspominać, że przeprosiny powinny być szczere i te rzucone w pośpiechu, na odczepnego nic nie wskórają. Ton głosu i gestykulacja wszystko zdradzą.
Druga połówka lepiej zrozumie Twoje intencje, gdy wytłumaczysz, czemu doszło do tej sytuacji, dlaczego tak postąpiłaś/-eś i że otwarcie przyznajesz się do winy. Nie rób wymówek w stylu: „to ty zacząłeś”, „sam nie jesteś bez winy”, bo wtedy to nie są przeprosiny, tylko gotowy scenariusz do następnej kłótni. Jeśli po wyjaśnieniach, atmosfera nadal jest ciężka, oznacza to tylko jedno.

Teraz czas na czyny.

To one pokażą jak bardzo chcesz naprawić sytuację i odzyskać zaufanie drugiej połówki.

Wyzwanie na najbliższy tydzień:

przyjmuj odpowiedzialność za wszystko co robisz, nawet w sytuacji, gdy nikt nie chce przyznać się do winy. Wiatr (czyt. dziecko) stłucze wazon? Powiedz mężowi, że to TY. Pies pogryzł kapcie – Twoja wina, bo ich nie schowałaś. Normalnie, bierz na klatę wszystko. Po takim tygodniowym survivalu, będzie Ci dużo łatwej przyjmować odpowiedzialność i przepraszać.

BONUS

Sposoby na przepraszanie dla panów:
– klasycznie: kwiaty (może przez kuriera?), czekoladki (o ile nie jest na diecie), biżuteria
– z pomysłem: bilety do teatru lub na koncert ulubionej kapeli
– budżetowo: wysprzątaj całe mieszkanie, ugotuj dobry obiad
– intymnie: masaż, gorąca kąpiel z płatkami róż, długa gra wstępna lub fantazyjny seks
– luksusowo: weekend w SPA, romantyczny wyjazd we dwoje

love Planeta Venus


Słuchaj, w miłości musisz się napracować.
Samo przychodzi tylko zakochanie.

Dodaj komentarz

INSTAGRAM