Czy on mnie kocha? Nie czuję tego…

Czy on mnie kocha? Nie czuję tego…

Na dźwięk słów: „Postaram się” i „Spróbuję” dostaję gęsiej skórki. Mam ochotę wziąć najbliższy kubek i rzucić nim w ścianę. Kiedyś tak nie było. Kiedyś to były zwykłe słowa.
Zmieniły swoje znaczenie dopiero, gdy usłyszałam je jakiś 20-sty raz z ust mojego męża. Miało to miejsce, gdy po raz kolejny nie wywiązał się z prostej obietnicy, w stylu – postaram się XYZ załatwić jutro. Koniec końców jutro nie następowało, a ja dostawałam białej gorączki.
Oczywiście, że „postaram się” i „spróbuję” nie zawierają w sobie obietnicy załatwienia sprawy, ale zawierają aktywne starania, by uzyskać jakikolwiek rezultat. A właśnie tych starań w jego przypadku brakowało. Mąż po prostu zapominał, chciał to zrobić później i wylatywało mu z głowy. Dla mnie nie było to dobrym wytłumaczeniem, w końcu od czego są kolorowe karteczki, alarmy i kalendarze w telefonie, itp.

Ale wróćmy na chwilę do początków…

Każdy z nas w głębi serca marzy o tej prawdziwej, jedynej, na całe życie miłości. Próbowali ją sklasyfikować poeci, pisarze, muzycy, malarze. Z pewnością słyszeliście o takich rodzajach miłości jak: platoniczna, dziecięca, pożądliwa, egoistyczna, nieodwzajemniona, na całe życie, nieosiągalna, wobec rodziny, patriotyczna.

 

Jednak nie o takich typach miłości będziesz dziś czytać.

 

Miłość to proces podczas którego dostrzegamy wartość drugiej osoby, chcemy ją widywać jak najczęściej, rozmawiać, dotykać jej, być dla niej oparciem i pomocą. Jednocześnie chcemy, żeby druga osoba dostrzegła naszą wartość, zachwyciła się nami.

 

Gdy wchodzimy z kimś w głębszą relację to pragniemy by była idealna. Niestety tak się nie da, bo sami nie jesteśmy idealni.

 

Pojawiają się pierwsze sprzeczki: czemu nie dostaje kwiatów, czemu muszę 10 razy prosić o naprawę kranu, czemu ze mną nie rozmawia, czemu nie przytula codziennie jak kiedyś, czemu nie pyta jak mi minął dzień… i tak bez końca.

Części z tych sprzeczek i problemów mogłabyś uniknąć, gdybyś… wytłumaczyła partnerowi jak lubisz być kochana. Bo istnieją różne modele okazywania sobie miłości. A jakże, tak jak część pozycji seksualnych lubisz, a części nie, tak jak część kolorów jest Twoimi ulubionymi, a inne nie, tak i są różne sposoby darzenia się uczuciem i jednocześnie poczucia bycia kochanym. Skąd to wynika, zapytasz? Głównym przyczyną jest miłość jaką okazywali sobie Twoi rodzice lub jakiej brakowało w domu, a Ty powtarzasz ten schemat.
Zdecydowanie najczęściej oczekujesz od partnera miłości podobnej do tej jaką obdarzał Twój ojciec – matkę. Oczywiście nie jest to jedyną przyczyną, bo wpływ na nas ma również środowisko, w którym żyjemy, znajomi, którymi się otaczamy, filmy, które widzieliśmy oraz książki, które czytaliśmy, itd.

 

on mnie nie kocha, mąż mnie nie kocha, jak kochać, rodzaje miłości, modele miłości, 5 języków miłości

 

PRZESTAŃ RZUCAĆ W NIEGO MIŁOŚCIĄ, KTÓREJ NIE POTRZEBUJE
– TYLKO SIĘ ZMĘCZYSZ

 

Będzie to duże uproszczenie, ale takie są rezultaty, a z rezultatami, nie ma co dyskutować, bo stają się faktami. CZYLI:

Jeśli nie kochasz drugiej osoby tak jak ona tego potrzebuje, to tak jakbyś nie kochała jej wcale, bo ta miłość nie dociera do niej, tylko odbija się rykoszetem o ściany.

W końcu zrozumiesz czemu Twoje wysiłki i starania były nie doceniane. Czemu wciąż kłócicie się o to samo.

I ja też w końcu zrozumiałam.

Akurat niedługo po kolejnej takiej akcji z mężem, spłynęło na mnie olśnienie. Dowiedziałam się o istnieniu różnych modeli miłosnych, dzięki którym odkryłam, czemu aż tak bardzo irytowało mnie zachowanie męża. Po prostu jednym z typów miłości, którego pragnęłam był model uczynkowy.

UCZYNKOWY!

Czyli czuję się kochana i ważna, gdy mąż pokazuje mi to swoimi czynami. Jeśli jego słowa nie mają odbicia w gestach/czynach, to czuję się sfrustrowana i zła.

Kiedy zrozumiałam tą sytuacje i swoje emocje, wiedziałam już od której strony powinnam ugryźć problem, żeby załatwić sprawę z mężem.

Dlatego koniecznie muszę przedstawić Ci o jakich modelach miłości dowiedziałam się i jak zostały sklasyfikowane.
Wszystko po to, by Twoja miłość trafiała do partnera, a nie rykoszetem o ścianę i abyś Ty również otrzymywała miłość w sposób, który najbardziej lubisz.

Przejdźmy zatem do typów miłości jaką można pragnąć. Sama zauważysz zaraz, że są one bardzo proste i logiczne, ale trzeba najpierw zdać sobie z nich sprawę. Niestety najtrudniejsza, jak zawsze, jest praktyka, aby nie zapomnieć o tym i korzystać z tej wiedzy odpowiednio.

 

NAUCZ SIĘ MÓWIĆ W JEGO JĘZYKU

 

 1. Model dotykowy.

Osoba wyznająca ten model miłości będzie czuła się kochana, gdy:

Partner będzie często obdarzał ją dotykiem, przytulał, masował, trzymał za ręce, głaskał, siedział w pobliżu, obejmował w obecności innych.

 

 1. Model nakierowany na spędzanie czasu razem.

Osoba wyznająca ten model miłości będzie czuła się kochana, gdy:

Razem z partnerem będą wyruszać na wycieczki, posiadać wspólne hobby, spędzać dużo czasu sam na sam, przebywać razem nie robiąc nic nadzwyczajnego. Gdy partner będzie mógł spotkać się z nią, po mimo napiętego harmonogramu.

 

 1. Model czułościowy/podarunkowy.

Osoba wyznająca ten model miłości będzie czuła się kochana, gdy:

Ukochany wysyła jej listy/smsy pełne uczuć bez konkretnego powodu, daje przemyślane lub niespodziewane prezenty, zostawia słodkie notatki do kanapek, kupuje ulubione słodycze, przechowuje stare zdjęcia/zaschnięte liście, kwiaty/bilety z pierwszej randki do kina. Lepiej sprawdzi się jedna róża co dwa tygodnie, niż ogromny bukiet raz na pół roku. Działania osoby posiadającej ten model nacechowane są emocjami, uczuciami i wspomnieniami.

 

 1. Model uczynkowy.

Osoba wyznająca ten model miłości będzie czuła się kochana, gdy:

Partner pomaga jej z domowymi obowiązkami, wyręcza z nich, gdy jest zmęczona/nie ma czasu/nie lubi ich wykonywać, dotrzymuje słowa i przekłada ja w czyny, przygotuje śniadanie do łóżka, naprawi kran/wymieni żarówkę/umyje okna bez proszenia go o to po dziesiątki razy, sam z siebie skoczy o 7.00 po bułki, żeby ona mogła dłużej pospać.

 

 1. Model werbalny.

Osoba wyznająca ten model miłości będzie czuła się kochana, gdy:

Najdroższy pochwali ją bez wyraźnego powodu, zachwyci się nią, powie jak świetnie dziś wygląda, daje jej słowa wsparcia, motywuje, ma czas jej wysłuchać, mówi, że jest z niej dumny, nie przegląda telefonu, gdy z nią rozmawia, często mówi, że ją kocha.

 

Modele przedstawione powyżej mogą się w Tobie mieszać, w końcu nie jesteśmy produktem taśmowym, idealnie wymierzonym i spakowanym w ładne opakowanie. Zazwyczaj dominuje w nas jeden typ miłości, czasem dwa, ale warto też zwracać uwagę na resztę i nie zaniedbywać jej.

plakaty, plakat planeta venus, plakat minimalistyczny, prezent dla niej, prezent na rocznicę ślubu, pomysł na prezent, wyjątkowy prezent, prezent ślubny

Plakat: „Dobrze, że jesteś obok.”

Kliknij tutaj, jeśli chciałabyś zobaczyć więcej fajnych plakatów.

 

POGUBIENI W MIŁOŚCI, CZYLI JAK SPRAWDZIĆ SWÓJ MODEL?

Nie ma żadnej nadzwyczajnej metody, hipnozy lub wróżki, która Ci to powie. Po prostu zapytaj siebie i jego. Przemyśl, w których momentach najbardziej się cieszył i mówił, że Cię kocha, a kiedy Ty się cieszysz i wypowiadasz słowa miłości. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal nie wiesz jak się za to zabrać, nie wiesz jak porozmawiać o tym z partnerem, jesteś przekonana, że masz w sobie wszystkie modele miłości, to poniżej możesz pobrać krótki test z pytaniami naprowadzającymi, który Ci w tym pomoże.

 

Ok, wiesz już jaki jest Twój i jego model miłości, ale teraz chcesz wiedzieć co możesz z tym zrobić. Otóż:

Przede wszystkim ma Ci on pomóc w udoskonalaniu umiejętności okazywania miłości drugiej osobie. Ale też jak wcześniej pisałam, po to by nie do prowadzać do kłótni, których można łatwo uniknąć. Bo jeśli mąż wie, że Twoim dominującym językiem miłości jest model podarunkowy – to następnym razem, gdy będziesz smutna, na szybko ogarnie jakąś niespodziankę, czy skrobnie miłą notatkę, zamiast słownie motywować Cię do działania lub wyciągać na wycieczkę po klubach.

Jeśli nie słyszałaś wcześniej o istnieniu różnych modeli miłości i dzięki temu tekstowi Cię olśniło, tak jak mnie wcześniej, to napisz mi o tym w komentarzu lub wiadomości prywatnej na e-maila: kontakt@planetavenus.pl, chętnie przeczytam. Możesz też udostępnić ten tekst przyjaciółce, klikając przycisk poniżej. Niech ją też olśni, a co!

 

on mnie nie kocha, mąż mnie nie kocha, jak kochać, rodzaje miłości, modele miłości, 5 języków miłości

ikona dokumentu pdf

 

 

TEST_ Modele miłości – PLANETAVENUS.PL

 

love Planeta Venus


Słuchaj, w miłości musisz się napracować.
Samo przychodzi tylko zakochanie.

Dodaj komentarz

 • Avatar
  Odpowiedz Terenia Tekścik 20:50

  O modelach, zwanych inaczej językami miłości, usłyszałam kilka lat temu. Przyznam, że mnie też wówczas olśniło. I zdałam sobie sprawę, że dotychczas najczęściej okazywałam miłość w taki sposób, w jaki sama chciałabym ją otrzymywać. A właśnie nie o to chodzi. Rzecz w tym, żeby – jak piszesz – poznać język miłości drugiej osoby i nauczyć się (tak, nauczyć, bo to nie przyjdzie samo) okazywać miłość w taki sposób. I właśnie, pamiętać o tym, żeby odruchowo nie robić tego po swojemu. Bardzo przydatny artykuł. Dla mnie – odświeżenie i przypomnienie tej wiedzy, a dla wielu osób zapewne nowe, przydatne informacje. Dziękuję! 🙂

  1. Planeta Venus
   Odpowiedz Planeta Venus 14:52

   Świetnie, że starasz się okazywać miłość w sposób jaki pragnie Twoja druga połówka 🙂 A rzeczywiście, nie przychodzi to łatwo, potrzeba czasu, chęci i dobrej pamięci 🙂

  INSTAGRAM