Wspólne konto? Jak zaplanować budżet domowy, by więcej się nie kłócić?

Wspólne konto? Jak zaplanować budżet domowy, by więcej się nie kłócić?

Oczarował Cię od pierwszej randki, wchodzisz w związek, jest super, nie możesz bez niego żyć! Codziennie rozmawiacie, dba o Ciebie, nie pamiętasz kiedy byłaś taka szczęśliwa, więc przychodzi następny etap. Chcesz z nim zamieszkać.Już wyobrażasz sobie, jak wspaniale będzie codziennie budzić się obok niego i wspólnie prowadzić dom. Sprzątać, gotować, robić zakupy. No właśnie zakupy. A kto za nie zapłaci? TY czy ON? A czynsz? Ustaliliście już podział? A za Twoją kosmetyczkę, a za jego wyjścia z kolegami?

PIENIĄDZE TO TEMAT TABU

„W Japonii i Chinach temat finansów poruszany jest na pierwszej randce” – mówi Adrian Furnham, profesor psychologii na University College London. W polskiej kulturze temat pieniędzy często jest spychany na bok. Odkładany na później, trochę temat tabu. Niektórzy nawet boją się rozmawiać o nich w pierwszych miesiącach wspólnego mieszkania. Bo jakoś głupio tak… Przyjmujemy postawę, że jakoś to będzie. A gdy nie jest, gdy pojawiają się pierwsze kłótnie i przerzucanie odpowiedzialności za braki w domowym budżecie, zaczyna być ciężko w związku, atmosfera siada, frustracje biorą górę, i już nie jesteś taka szczęśliwa.

Chcesz mieć ten temat pod kontrolą? Chcesz przestać się kłócić o pieniądze? Ustal z partnerem plan budżetu finansowego w Waszym domu.

NAWYKI FINANSOWE

Fajnie jest mieć różne poglądy, bo można gadać o nich godzinami, ścierać się, wygłupiać, bronić swoich racji. Natomiast różne poglądy na finanse w związku będą Was dzieli. W tej kwestii musicie wypracować kompromis i stworzyć jasne zasady.

Brak planowania długoterminowego czy impulsywne zakupy, mogą szybko pociągnąć Was na dno. Od czego zacząć?

Rozpocznijcie rozmowę od nawyków finansowych, które posiadacie teraz i nawyków jakie panowały w domu rodzinnym (zarabianie pieniędzy, oszczędzanie, wydawanie, kredyty/pożyczki, dawanie/dzielenie się).

Ustalcie jakie są Wasze oczekiwania i pragnienia? Czy macie pomysły jak to osiągnąć?

budżet domowy Planetavenus blog

OCEŃ SWOJE PRIORYTETY

Sposób zarządzania pieniędzmi i to jak o nich mówimy, wskazuje na nasze priorytety. Aby dobrze zarządzać pieniędzmi powinnaś spisać Wasze cele i działania potrzebne do realizacji tych celów. W zależności od etapu związku, omówcie te cele:

  1. Cele krótkoterminowe (1-2 lata) np. wakacje.
  2. Cele średnioterminowe (3-5 lat) np. kupno nowego samochodu.
  3. Cele długoterminowe (5-10 lat) np. remont mieszkania.

 

SPRAWDZONY PLAN I WSPÓLNE KONTO

Jeśli zupełnie nie wiesz jak się do tego wszystkiego zabrać, może zainspiruje Cię mój sposób na finanse.

W moim małżeństwie sprawdza się taki podział: obie pensje wrzucamy na wspólne konto i dzielimy na takie potrzeby:

  • rachunki stałe (czynsz, opłaty, itp.)
  • wydatki płynne (jedzenie, chemia, zdrowie, wyjścia do restauracji, itp.)
  • wydatki na potrzeby własne
  • lokata/fundusze oszczędnościowe

Na każdą z tych potrzeb ustalamy budżet z góry. Kwota, która jeszcze zostanie tworzy pulę awaryjną. Wszystkie bieżące wydatki spisujemy w przygotowanym wcześniej zestawieniu. Mamy również ustalony własny próg finansowy, do którego swobodnie robimy zakupy bez pytania drugiej osoby. Jeśli wydatek jest większy niż ustalony wcześniej próg ZAWSZE omawiam z D. czy możemy sobie na to pozwolić. Tym sposobem unikamy bardzo wielu kłótni.

Planeta Venus budżet domowy, plan budżetu domowego, kłótnie w związku o pieniądze, kłócić się, ciągłe kłótnie w związku, kłótnie w małżeństwie

 

Możesz także ustalić z partnerem, że każde z Was będzie dorzucało się do utrzymania domu w zakresie, np. 70% pensji (niezależnie od tego ile zarabiacie) lub po prostu wszystkie rachunki dzielicie na pół.


Aby łatwiej byłoby Ci planować budżet domowy, możesz się wspomóc specjalnymi aplikacjami na telefon do planowania wydatków. Jeśli natomiast wolisz, tak jak ja, mieć przed sobą wersje papierową – przygotowałam dla Ciebie bezpłatny miesięczny plan budżetu finansowego z podsumowaniem do wydrukowania (PDF):

strzałka

 

Plan finansowy codzienny

Budżet miesięczny – podsumowanie

 

 

love Planeta Venus


Słuchaj, w miłości musisz się napracować.
Samo przychodzi tylko zakochanie.

Dodaj komentarz

INSTAGRAM